Головне меню

Головна сторінка
Про район
Склад і структура районної ради
РІШЕННЯ ПРЕЗИДІЇ РАЙОННОЇ РАДИ
Рішення районної ради
Розпорядження голови районної ради
Районні програми
Нормативна база районної ради
Комунальні підприємства
Звернення громадян
План роботи районної ради
Місцеве самоврядування району
Матеріали для оприлюднення
Українська асоціація районних та обласних рад
Демидівський районний фонд "Милосердя"
Декларації про доходи
Контакти
Головна сторінка
До відома PDF Друк e-mail
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 
Написав Administrator   
Четвер, 24 січня 2019, 10:42

Виробничий травматизм: причини виникнення та шляхи  його запобігання

Кожному працівникові Конституція України гарантує право на охорону життя і здоров’я в процесі трудової діяльності, а ще – належні та безпечні умови праці, які повинен створити і забезпечити йому роботодавець. Утім, дуже часто закони працюють лише на папері… А от на практиці ми бачимо лише як і надалі поповнюється сумна статистика травмування і загибелі людей.

Виробничий травматизм — це явище, що характеризується сукупністю виробничих травм і нещасних випадків на виробництві. Чому ж трапляються нещасні випадки?  Перш за все - внаслідок невиконання посадових обов'язків керівниками, недотримання вимог інструкцій з питань охорони праці виконавцями робіт, відсутність або недосконалість системи управління охороною праці. Іншими словами,  виробничий травматизм є, насамперед, наслідком недоліків і упущень у роботі керівників підприємств та спеціалістів з охорони праці, а в другу чергу - самих працівників. Тому для уникнення нещасних випадків на виробництві всім учасникам процесу необхідно виконувати основні вимоги та правила.

 

Очевидно, що перед тим, як допустити працівника до виконання певної роботи, необхідно пересвідчитися, чи вміє він її виконувати. У разі потреби - організувати проходження відповідного навчання згідно із законодавством.

 

Перед допуском до самостійної роботи працівник має обов’язково пройти інструктаж з питань охорони праці на робочому місці один раз на 6 місяців, а на роботах з підвищеною небезпекою ще частіше - один раз на 3 місяці, як передбачено законодавством.  Проводиться він за інструкціями з охорони праці, у яких відображаються вимоги безпеки праці перед початком роботи, під час її виконання та після завершення. Проведення інструктажу працівник засвідчує власним підписом, після чого несе відповідальність за дотримання вимог, викладених в інструкціях.

На практиці часто інструктажі проводяться формально, інструкції на робочих місцях відсутні. А якщо працівник ознайомлений з інструкціями не належно, або взагалі такого ознайомлення не було, то як він буде їх  виконувати?

Головною метою на сьогодні є те що на підприємствах потрібно створювати такі умови праці щоб зацікавити працюючих не в отримані пільг (таких як - щорічна додаткова відпустка, доплата працівникам за умови праці, скорочена тривалість робочого тижня, тощо), а у збережені свого особистого здоров’я.

Практика засвідчує, що запобігання виробничому травматизму, як явищу, не може бути забезпечено реалізацією якогось одного, навіть дуже ефективного заходу. Для цього необхідно використовувати можливості комплексного підходу, а саме: техніки і технології виробництва, системи організації і управління виробництвом, психології праці, чинної законодавчої бази з охорони праці, вдосконалення технологічних процесів, впровадження сучасного технологічного устаткування та ін.

Особливо важливим в сьогоднішніх умовах є те, що Фонд соціального страхування став для підприємств помічником, а не контролюючим органом. Роботодавці зацікавлені у наданні Фондом консультацій, допомоги у розроблені актів з охорони праці, що діють у межах підприємства, заходів, яких необхідно вжити для досягнення виробничих небезпек і ризиків.

Зниження рівня виробничого травматизму, запобігання трагедіям на виробництві можна досягти тільки спільними зусиллями зацікавлених сторін, а саме: роботодавців, органів місцевого самоврядування, профспілок, працівників і Фонду соціального страхування. Така співпраця між Фондом і роботодавцем приносять певні позитивні результати. Млинівським відділенням  управління  виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області  здійснено ряд заходів з профілактики виробничого травматизму. З метою здійснення заходів спрямованих на запобігання нещасним випадкам на виробництві, загрози здоров’ю працівників викликаними умовами праці на робочих місцях, професійним захворюванням,  проводились відповідні заходи з пропаганди безпечних та нешкідливих умов праці на підприємствах, організаціях Млинівського та Демидівського районів, а саме: участь у розробленні профілактичних заходів з охорони праці – проведення постійного контролю за проходженням медичних оглядів працівників підприємств, установ, організацій; удосконалення "Інструкцій з охорони праці", посадових інструкцій;  інструкцій для працівників що користуються електрообладнанням та переносним електроінструментом; розроблення заходів по забезпеченню повноцінного та регулярного проведення медичних оглядів та обстежень працівників підприємств згідно вимогам “Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій ”, постійно надавались консультації з питань охорони праці роботодавцям, спеціалістам з охорони праці, страхувальникам в телефонному режимі, участь у проведенні семінарів, нарад, круглих столів, виступах по радіо, участь в опрацюванні та впровадженні СУОП. При відділенні створено консультативний центр для надання консультацій юридичним та фізичним особам-підприємцям, суб’єктам малого та середнього бізнесу.

Роботодавці повинні усвідомити, що наймаючи робітників і використовуючи їхню працю, вони стають відповідальними за їхнє життя і здоров'я, а працівники - зобов'язані дотримуватися законодавства з охорони праці.

В.В.Рослюк страховий експерт з охорони праці

Млинівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області

Останнє оновлення на Четвер, 24 січня 2019, 10:43